Každým rokem uhyne vlivem senosečí kolem 60.000 srnčat. Vedle ostatních úkolů firma Ekoplant soustředila pozornost na podstatné snížení počtu uhynulých srnčat. Vychází se z platné právní úpravy Zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb., který v §8 odst.2 stanoví povinnost každého, kdo vstupuje se svou činností do přírody, počínat si tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře a k poškozování jejích životních podmínek. Tato povinnost je dále konkretizována v §10 odst.2, který stanoví, že při obhospodařování pozemků, jejich ohrazování při pastvě a podobně jsou vlastníci, popřípadě nájemci pozemků povinni dbát, aby nebyla zvěř zraňována nebo usmrcována. Tím se dle §10 odst.3 myslí zejména povinnost vlastníků, popřípadě nájemců honebních pozemků, oznámit s předstihem uživateli honitby dobu a místo provádění zemědělských prací v noční době, sečení pícnin, použití chemických přípravků na ochranu rostlin a povinnost provozovatelů mechanizačních prostředků na sečení pícnin používat účinné plašiče zvěře, a pokud je to možné, provádět sklizňové práce tak, aby zvěř byla vytlačována od středu sklízeného pozemku k jeho okraji.
Z výše uvedeného pro tento konkrétní případ vyplývá, že zemědělci, kteří se chystají ke sklizni, musí uživatelům honitby (tedy myslivcům, popř. mysliveckým spolkům) tento záměr s předstihem oznámit, a při provádění sklizně samotné musí dbát na to, aby ke zraňování a usmrcování srnčat nedocházelo.
Na tyto povinnosti zemědělců navazují povinnosti uživatelů honiteb. Již z obecné povinnosti uvedené v §8 odst.2 a povahy myslivecké činnosti je zřejmé, že uživatelé honiteb musí činit potřebná opatření k záchraně zvěře, jak zdůrazňuje §11 odst. 2. Prakticky se jedná o vyhledávání srnčat na pozemku určeném k sečení a jejich vyhánění, resp. odnášení mimo ohrožení, nebo o instalaci plašičů těsně před dnem sečení. Přesto mnoho srnčat zůstane v porostu neboť instinkt jim "velí" zůstat přimáčknuté k zemi a čekat na srnu. Obecnou povinnost provádět a zajišťovat opatření na ochranu zvěře má stanovenou i myslivecký hospodář dle §35 odst. 5 písm. h) mysliveckého zákona.
Cílem této metodiky je sjednotit postup zapachování travních a pícninářských porostů určených na seno a tím podstatně omezit kladení srnčat na tyto plochy.
Plán instalace pachových nosičů na travních a pícninářských porostech - z Google map se zobrazí plocha pozemku určeného k sečení nebo sklizni pícnin a z této plochy se stanoví postup zapachování. Vypočte se potřeba nosičů a koncentrátu pachové látky dle zjištěné plochy pozemku. Na ochranu 1 ha plochy je třeba 9 ks biodegradabilního nosiče BIO10.
Biodegradabilní nosič pachové látky - je materiál speciálně vyvinutý pro injektáž pachové látky (patent EU a CZ), který má otevřené póry zabezpečující vysoký difuzní koeficient pachové látky a tím i maximální účinnost pachového ohradníku. Nosič je šetrný k životnímu prostředí ve smyslu zákona č.17/1992 o životním prostředí, na vzduchu za daných meteorologických podmínek teploty a vlhkosti je velmi stabilní, není toxický, karcinogenní a neemituje cizorodé látky do životního prostředí.
Koncentrát pachové látky PACHO-LEK® - obsahuje účinnou látku, která imituje pach predátora, čímž odpuzuje srnčí zvěř ke vstupu do porostu a tím při vyhledávání vhodné plochy ke kladení zabrání zde srnčata klást, protože srna si místo ke kladení velmi pečlivě vybírá.
Biodegradabilní nosič - má nepravidelný tvar rozměru 3 x 2 x 2, viz kap. 2
Koncentrát pachové látky - viz kap. 2
Na základě informací zemědělců o travních porostech, pozemcích s jetelem a vojtěškou, které jsou určeny ke sklizni se vypracuje plán termínů zapachování pozemků.
Na daném pozemku se zvolí bod, který je na nejvyšším místě, z tohoto bodu se vyjde a v odstupech po 40 m se položí injektovaný biodegradabilní nosič koncentrátem pachové látky na povrch pozemku a takto se postupuje až na okraj louky či pícninářského porostu na obě strany. Odkrokuje se od tohoto bodu 40 m doleva a doprava a rovnoběžně se pokračuje zpět k pokládání pachových nosičů. Takto se postupně "zapachuje" celý pozemek. Na 1 ha potřebujeme 9 nosičů. Do nosiče se injektuje koncentrát pachové látky ve 3 bodech stiskem aplikátoru po dobu cca 1 vteřiny (vpich trubičky do nosiče). Zapachování je třeba provádět v doporučeném termínu. Výhodou je, že porost je nízký, a tudíž plocha pozemků určených k "ochraně" je přehledná.
Pro aplikaci doporučujeme použít Sadu na záchranu srnčat "PREVENCE".
Tento postup volíme na plochách, kde nebyla plánována ochrana proti kladení srnčat podle bodu 3.2. této metodiky. Zjištěním přítomnosti srnčat v travním porostu je nutné tyto srnčata "ochránit". Koncentrát pachové látky se aplikuje pomocí dlouhé trubičky přímo
na zem (je šetrný k přírodě), kde jeden nebo tři dni před senosečí má dostatečnou účinnost k tomu, aby tento pach přinutil srnku k tomu, aby se pokusila srnče odvést. Vždy závisí na tom, v jakém biologickém stádiu vývoje se srnče nachází a jestli to zvládne samo. Nevýhodou této metody je nárok na dostatečné personální zajištění (myslivci na zapachování, případně vynášení srnčat z porostů). Roli hraje i počasí, které může zemědělce odradit od senoseče a potom se musí vše organizovat rychle a znovu.
Pro aplikaci doporučujeme použít Sadu na záchranu srnčat "RYCHLÁ AKCE".
Doporučuje se, aby každá akce senoseče lučního porostu byla vyhodnocena, to znamená, že je třeba uvést počty zjištěných uhynulých srnčat v porostech ošetřených a neošetřených, jedině tak je možno statisticky vyhodnotit účinnost této metody pro případné zdokonalení.
Firma Ekoplant, doporučuje použít metodu v období před kladením srnčat, neboť její výsledky jsou až 100%ní.
- brýle nebo štít
- pracovní oděv
- gumové rukavice, nejlépe slabé chirurgické
- pracovní obuv
Tato metodika byla vyzkoušena v několika honitbách v České republice s vysokým účinkem ochrany srnčat proti posekání. Je šetrná k životnímu prostředí, netoxická ke složkám biotopu a lze ji pohodlně bez časového presu využít v předstihu, mnohdy po dohodě se zemědělci i včasně před sklizní (viz výše kap. č. 3.3.) Vzhledem k tomu, že jde o "nový" a jedinečný způsob ochrany srnčat, oproti používaným a doporučeným metodám, které se v praxi buď nepoužívaly nebo nebyly tak účinné, Zákon o myslivosti však tuto povinnost předepisuje.
- Zákon č. 449/2002 Sb., o myslivosti, v platném znění
- Zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí, v platném zněí
- Zákon č. 185/2001 Sb., ve znění zákoéna č. 45/2019 Sb., o odpadech (účinnost od 1.1.2020)
- Bezpečnostní list podle Nařízení EP a Rady ES č. 1907/2006 ve znění Nařízení komise (EU) 2015/830 z 1.9. 2018 "Pacho-lek - koncentrat - SRNČATA"
- Evropský certifikát důvěryhodnosti firem "ECDF" - 2018 pro EKOPLANT, s.r.o. i.č. 230795 z 26.09.2018
- Závěrečná zpráva o biodegradovatelnosti nových polyuretanových materiálů UK, PF Praha - 2017 /BIO 10/.