Celosvětovým problémem je šíření nákazy afrického moru prasat. Tento problém již dnes zasahuje vedle Evropských států, Rusko i celou Asii. Jediným státem na světě, který zlikvidoval africký mor prasat je Česká republika. Díky mimořádným veterinárním opatřením KVS Zlín s dominantní úlohou pachových ohradníků se podařilo nákazu AMP zlikvidovat.
Cílem této Metodiky je podat ucelený souhrn opatření týkající se pachových ohradníků, které významně pomohly udržet černou zvěř v prostoru o výměře 50 km2 a tam je postupně odlovit a tím nedopustit jejich migraci přes vytýčenou zónu do sousedních regiónů, kde by se mohl AMP šířit dále. V metodice jsou použity zkušenosti KVS Zlín z likvidace AMP v letech 2017 - 2019.
Pachový ohradník - je technické zařízení, které v kombinaci s pachovou látkou odpuzuje zvěř od překonání pachového plotu, při instalaci pachového ohradníku je třeba se řídit Zákonem č.17/1992 Sb. o životním prostředí v platném znění.
Biodegradabilní nosič koncentrátu pachové látky - je materiál speciálně vyvinutý pro injektáž pachové látky (patent EU a CZ), který má otevřené póry zabezpečující vysoký difuzní koeficient pachové látky a tím i maximální účinnost pachového ohradníku. Nosič je šetrný k životnímu prostředí ve smyslu zákona č.17/1992 o životním prostředí, na vzduchu za daných meteorologických podmínek teploty a vlhkosti je velmi stabilní, není toxický, karcinogenní a neemituje cizorodé látky do životního prostředí.
Nosič koncentrátu pachové látky polyuretanová pěna - díky otevřeným pórům má vynikající difúzní vlastnosti, což souvisí s vysokou účinností pachové látky, vlivem fotooxidace a UV záření se PU pěna rozpadá a vlivem vlhkosti podléhá hydrolýze, při níž vznikají toxické, karcinogenní a mutagenní látky, které kontaminují půdu, z tohoto důvodu se PU pěna používá jenom pro okamžité uzavření nákazové zóny při likvidaci afrického moru prasat jako náhrada za plnohodnotnou instalaci pachového ohradníku. V období do 1 roku je třeba PU pěnu nahradit nosičem BIO10.
Koncentrát pachové látky černá zvěř - obsahuje účinnou látku, která imituje pach predátora, čímž odpuzuje zvěř od překonání pachového ohradníku.
Aktivace - první injektáž koncentrátu pachové látky do nosiče v rámci instalace pachového ohradníku.
Oživení - následná injektáž koncentrátu pachové látky do nosiče v období do 1 měsíce od poslední injektáže koncentrátu pachové látky.
Před vlastní instalací pachového ohradníku je třeba provést lokalizaci ohniska AMP a vytýčit vedení pachového ohradníku nejlépe podél komunikací, které jsou zároveň hranicí nákazové zóny.
Kůl - dřevěný, doporučené rozměry 2,5 x 2,5 x 100 cm.
Adaptér - do něj se zasune nosič BIO10, který je chráněn před oplachem dešťovou vodou, adaptéry se mohou nařezat ze sádrokartonových profilů o rozměrech 4,5x3,5x6cm,
Biodegradabilní nosič BIO10 - o rozměrech 5,5 x 3,5 x 4,5 cm viz kap.2,
Nosič PU pěna - 750 ml, lze vypěnit až 30 l pěny
Kelímek - objem 0,2 l (plastový nebo papírový)
Koncentrát pachové látky - viz kap. 2.
- do kelímku o objemu 0,2 l se vypění trubičková PU pěna pomocí aplikátoru, který se našroubuje na láhev
- vypěněná pěna se musí nechat vytvrdit cca 5 hodin, kdy již není lepivá a může se do ní injektovat koncentrát
- připravený nosič PU pěny v kelímku se injektuje koncentrátem pachové látky ve 3 bodech po dobu 1 vteřiny, potom se zavrtá půdním vrtákem do země do hloubky cca 5 cm, pokud není k dispozici půdní vrták je možno kelímek s PU pěnou položit na zem v rozestupech 5 m od sebe, oživení nosiče se provádí 1x měsíčně
- pokud se uvedený postup bude provádět před zimou, je možné na zimu použít kůly, na nichž se kelímek připevní hřebíkem, kelímek s nosičem se směruje do nákazové zóny
- uvedený postup umožňuje rychle a kvalitně nainstalovat pachový ohradník, jehož životnost je cca 1 rok.
- před vlastní instalací je třeba přivrtat adaptér na kůl (pokud se používá adaptér),
- kůly se do země zatlučou palicí nebo zavrtají půdním vrtákem do hloubky 20-30cm ve vzdálenosti cca 5 m od sebe, kůly s adaptéry se zatlučou směrem k nákazové zóně
- do adaptérů se zasunou z boku nosiče BIO10,
- do kostičky nosiče se injektuje koncentrát pachové látky po dobu cca 1 vteřiny, oživení nosiče se provádí 1x měsíčně
- injektáž koncentrátu pachové látky je třeba dělat zásadně po větru, aby nedošlo ke kontaminaci oděvu pachovou látkou
- pachový ohradník se instaluje pouze na jedné straně komunikace, případně jiného vhodného terénního prvku (řeka, potok aj.), který tvoří hranici nákazové zóny.
Aktivace pachového ohradníku se provádí zároveň s instalací.
Oživení pachového ohradníku se provádí 1x měsíčně.
Kontrolu pachového ohradníku se doporučuje provádět průběžně, aby se předešlo proniknutí zvěře následkem chybějících nosičů ať už z jakýchkoliv důvodů. Účinnost pachového ohradníků je možno zkontrolovat fyzikální metodou olfaktometrií, která přesně stanoví počet pachových jednotek v nosiči za určité období od posledního oživení.
- brýle nebo štít
- pracovní oděv
- gumové rukavice, nejlépe slabé chirurgické
- pracovní obuv
1. Zákon č.449/2002 Sb. o myslivosti
2. Zákon č.13/1997 o pozemních komunikací
3. Zákon č.17/1992 Sb. o životním prostředí
4. Směrnice Správy silnic krajů - Vyjádření k umisťování zařízené odpuzující zvěř od vstupu na pozemní komunikace